Štyri kolesá , karoséria ale zvuk žiadny? Ano reč je o elektrických autách. Naozaj tak pomáhajú životnému prostrediu alebo v konečnom dôsledku batérie z týchto aut škodia ešte viac? Poďme sa na to pozrieť…
Najskor trochu z histórie týchto aut. Prvý elektromobil bol vyrobený niekedy v roku 1835. Po roku 1989 sa začali v Európe objavovať modely týchto aut pod značkami Renault , Citroen , Fiat , Peugeot a dalšie. Naopak prvým prototypom v Československu bola Škoda Shortcut v roku 1990. Motor mal 15,5Kw výkon a tak auto mohlo dosahovať rýchlosti až 80km/h. Na nabíjanie elektromobilov slúžia rýchlonabíjacie stanice , ktoré sú ľahko použiteľné. Nabitie takéhoto auta z 0% na 100% je zhruba 15€. Tieto stanice vyzerajú podobne ako na benzinových pumpách.
Dosť vo vývoji týchto vozidiel pomohol aj Thomas Edison ktorý batériu na elektromobily zlepšil. Elektrické vozidlá fungujú na batériu takže tak neškodia prírodnému prostrediu a okoliu. Avšak z čoho sa vlastne taká batéria skladá ? Je bezpečné tieto batérie odkladať aj po tom čo už sa ďalej nedajú používať?Lítium-Iónové batérie sa tvoria z tisícov článkov , ktoré sa skladajú do batériových modulov a tie sa ukladajú do bloku ktorý je uložený vo vozidle. Kapacita batérií sa môže líšiť v závislosti od typu vozidla a určenia batérie. Batériu taktiež tvoria aj chemické zlučeniny a kovy , vďaka čomu su pre životné prostredie tak nebezpečné.
Pozitívny pohľad na vec je že elektromobily neprodukujú žiadnu uhlíkovú stopu , napriek tomu továrne ktoré vyrábajú materiál a chemické zlučeniny na výrobu týchto baterií produkujú nebezpečný smog , ktorý je mnohonásobne väčší ako koľko vyprodukuje bežný automobil na klasické pohonné hmoty. Ďalší problém môže nastať pri recyklacií týchto baterií , kedže obsah je veľmi škodlivý. Čoraz viac štátov však začína viac a viac recyklovať tieto batérie ale výroba automobilov predbieha toto číslo.
Niektoré inštitúcie chcú do roku 2035 vyrábať len vozidlá na elektrinu. Veľa ľudí si však nevie predstaviť jazdiť v niečom inom , ked boli zvyknutý na niečo úplne iné.